A+ A A-
  • Kategoria: Wiadomości
  • Odsłony: 1140

W najbliższych kilku miesiącach rząd Norwegii powinien wybrać dostawcę nowych okrętów podwodnych.

Najprawdopodobniej już w 2017 Norwegia wybierze dostawcę nowych OP. Następnie rozpoczną się negocjacje cenowe. / Zdjęcie: MO Norwegii
Najprawdopodobniej już w 2017 Norwegia wybierze dostawcę nowych OP. Następnie rozpoczną się negocjacje cenowe. / Zdjęcie: MO Norwegii

Minister obrony Norwegii, p. Ine Eriksen Soereide, poinformowała w wywiadzie udzielonym agencji Reuters, że wybór dostawcy nowych okrętów podwodnych może zostać podjęty w najbliższych tygodniach. Najprawdopodobniej na początku 2017 Oslo ogłosi zwycięzcę przetargu. Następnie rząd skieruje do parlamentu odpowiedni wniosek, którego zatwierdzenie będzie niezbędne, aby rozpocząć negocjacje cenowe z producentem i ustalić szczegóły programu zakupowego.

Od kwietnia wiadomo, że o zwycięstwo z norweskim przetargu zabiega francuska grupa DCNS i niemieckie ThyssenKrupp Marine Systems. Z udziału w przetargu wykluczono szwedzkiego Saaba, który oferował Norwegom kupno okrętów proj. A26. Jednostki te są obecnie budowane dla Svenska Marinen.

Norweska marynarka wojenna zamierza pozyskać 4-7 nowych okrętów. Zakłada się, że realizacja programu potrwa 10 lat. Pierwsze jednostki mają pojawić się w linii w 7 lat po podpisaniu umowy. Nowe OP zastąpią w linii 6 jednostek typu Ula (na zdjęciu). 

Okręty podwodne typu Ula (typ 210) opracowane i wybudowane zostały w Niemczech w stoczni Nordseewerke według projektu IKL wyposażonych zostało w usterzenie rufowe konfiguracji "X". Mimo borykania się jednostek tego typu z wieloma problemami technicznymi, okręty te wciąż pozostają na służbie.

Źródło: Altair

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież